January 4

3-2-1 start! Pozor, nejde o závod, ale o Vaše data. Zálohy a zase ty prokleté zálohy – umějí být prevít …

Nejde o závod, ale o to, jak správně zálohovat a přežít třeba i útok ransomware nebo živelnou pohromu. Konec strašení a pojďme na to prakticky.

Co je 3-2-1 a proč to mám takhle dělat

Proč? Funguje to! 3-2-1 nám říká: Zálohujte nejméně 3 kopie dat, zálohu mějte na 2 úložištích a 1 kopii dat uložte mimo organizaci. Je to jednoduché, ale mnoho menších (i těch větších) firem to prostě nedělá. Upřímně, i my sami jsme radši, když naše zákazníky přesvědčíme, aby to takhle dělali a ve výsledku to nemusí být vůbec drahé.

Jde to udělat super levně, ideálně zadarmo?

Úplně “zadáčo” to asi nepůjde. Můžete si vaše data pravidelně kopírovat na externí disk (flashku) a jednu si pravidelně nosit třeba domů a tam ji uložit na bezpečné místo. Je to určitě o mnoho lepší než nic, ale asi všichni tušíme, že to bude dost záviset na Vaší disciplíně a taky se v tom brzy těžko vyznáte.

OSVČ, malá firmička bez serverů

Tady bych jednoznačně doporučil cloudové úložiště. Naše firma nabízí produkty od Microsoftu, ale i Google má více než dobré řešení – vyberte si řešení, které je vašemu srdci bližší. Bude vás to stát “pár kaček” měsíčně za uživatele – cca 4,2 eur/měsíc. To je cena za 1TB = rozumná volba (kromě toho dostanete vše pro spolupráci v týmu: maily, konference, ale o tom třeba někdy příště). 

Sice tímto úplně nesplníte 3-2-1, ale jedna z vlastností microsoft cloudu je, že umí v čase obnovit poškozené (zašifrované soubory – ransomware) a nepotřebujete na to ani žádného ajťáka. 

Jde to ještě nějak vylepšit, když za to nechci nic moc platit, nemám servery?

Ano. Doporučujeme si koupit chytrou “krabičku” NAS ideálně od společnosti Synology, která umí zdarma zálohovat vaše cloudové úložiště. To zní docela rozumně, i když cloudu třeba moc nevěříte, co říkáte? Soubory primárně ukládám do cloudu, ale mám zálohu v kanceláři.

Jsme větší firma, máme servery nebo na interní NAS (chytrá krabička, kam ukládáte data) ukládáme dokumenty, virtuální servery – prostě všechno

V případě, že používáte produkty od firmy Synology, tak mám pro Vás dobrou zprávu. Software na zálohování dostanete zdarma. Měsíčně vás záloha do cloudu bude stát €12/TB/měsíc. To není určitě špatná volba.

Jsme velcí, nebo máme složité (sofistikované) IT

I pro Vás platí předchozí odstavec s tím, že se asi nevyhnete nějakému softwarovému řešení, které umí sofistikovaně zálohovat vaše IT prostředí. I pro Vás máme dobrou zprávu – řešení nebude nijak extrémně drahé. 

Doporučujeme řešení od společnosti Veeam, cena za 1TB je stejná = €12/TB/měsíc. Software na zálohování si můžete koupit, nebo od nás pronajmout na základě měsíční platby. Garantujeme, že to nebude stát “raketu”.

Pročetl jsem to až sem a moc si nevím rady …

Chápu, ne každý se narodil jako ajťák :-). Napište mi na roman@ict-group.cz, rád Vám poradím nebo Vás navedu správným směrem. 

#podnikani #data #zalohovani #hackerprotect

Článek byl publikován na serveru warengo.com


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>